Czym zajmuje się protetyk?

protetyk podczas pracy

Braki w uzębieniu to poważny problem stomatologiczny, który nie tylko obniża estetykę uśmiechu, ale także może wpływać na destabilizację zdrowych zębów. Na szczęście istnieje dziedzina stomatologii, która doskonale radzi sobie z częściowym lub całkowitym bezzębiem. Dziedziną tą jest protetyka. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdźmy!

Protetyka - co to za dział stomatologii?

Protetyka, jak wspomniano, jest jednym z działów stomatologii, którego podstawowym celem jest uzupełnianie braków w uzębieniu oraz przywracanie pełnej funkcjonalności zgryzu. Dentysta-protetyk z Białegostoku jest specjalistą, który dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom jest w stanie dobrać odpowiednie rozwiązania dla każdego przypadku osoby borykającej się z brakami zębowymi. Współpracuje on zarówno z innymi lekarzami stomatologami, jak i technikami dentystycznymi, zapewniając tym samym kompleksową opiekę i najlepsze rezultaty leczenia.

Metody leczenia protetycznego

W ramach leczenia protetycznego stosowane są różne metody uzupełniania braków w uzębieniu. Możemy je podzielić na ruchome oraz stałe.

  • Ruchome uzupełnienia protetyczne

Ruchome uzupełnienia protetyczne to takie, które Pacjent może samodzielnie wyjąć z jamy ustnej. Do tej grupy należą przede wszystkim protezy szkieletowe oraz akrylowe. Protezy szkieletowe są wykonane z metalu i tworzywa sztucznego, a ich zaletą jest lekkość oraz stabilność w jamie ustnej. Protezy akrylowe natomiast są wykonane z tworzywa sztucznego i stosowane głównie w przypadku braku większej liczby zębów lub całkowitej bezzębności.

  • Stałe uzupełnienia protetyczne

Stałe uzupełnienia protetyczne to takie, które są na stałe przymocowane do istniejących zębów lub wszczepów. Do tej grupy należą licówki, korony, mosty oraz implanty. Licówki to cienkie płatki ceramiczne, które nakładane są na przednią powierzchnię zęba. Stosuje się je w celu poprawy estetyki uśmiechu, kształtu oraz koloru zębów. Korony to uzupełnienia mające na celu odbudowę zębów zniszczonych próchnicą czy osłabionych po leczeniu. Przywracają one zębom ich naturalny kształt, wielkość oraz funkcję.

Mosty to z kolei uzupełnienia stosowane w przypadku braku jednego lub kilku sąsiadujących zębów. Są one mocowane do zdrowych zębów sąsiadujących z luką, które pełnią funkcję filarów. Implanty to natomiast biokompatybilne tytanowe elementy, które wprowadzane są w miejsce ubytku i zastępują naturalny ząb, wcale się od niego nie różniąc wyglądem ani funkcjonalnością.

Wróć do bloga

Zadzwoń do nas Umów wizytę

©2023 Hościłowicz Stomatologia

Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO

×