Jak przygotować dziecko i rodzica do wizyt u stomatologa?

dziecko na kontroli u stomatologa

Wizyta dziecka u stomatologa to wydarzenie, które może budzić niepokój zarówno u malucha, jak i u jego rodziców. Aby zmniejszyć napięcie, niezwykle istotne jest właściwe przygotowanie. Co powinno obejmować? Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, planując pierwszą wizytę swojej pociechy w gabinecie stomatologicznym.

Kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę do stomatologa?

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego w Białymstoku powinna nastąpić już przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze ząbki. Wówczas wizyta będzie miała na celu przede wszystkim edukację rodziców na temat profilaktyki próchnicy, odpowiedniej diety dla malca oraz zabiegów higienicznych, które należy przeprowadzać codziennie w domu. Podczas spotkania stomatolog pomoże też rodzicom dobrać szczoteczkę i pastę do zębów dla pociechy oraz sprawdzi, czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo.

Przygotowanie do pierwszej wizyty — najważniejsze kroki

Przygotowanie do pierwszej wizyty stomatologicznej warto rozpocząć jeszcze na długo przed umówieniem spotkania. W tym czasie najlepiej rozmawiać z maluchem na temat higieny zębów oraz wyjaśniać mu istotę regularnych wizyt u stomatologa. Pomocna może okazać się dziecięca literatura, w której poruszana jest tematyka higieny jamy ustnej. Nasze rekomendacje to: "Pepe idzie do dentysty" A. Garhamn, "Zuzia idzie do stomatologa" Liane Schneiderm, "Zęby" W. Grajkowski, "Kicia Kocia u dentysty" A. Głowińska.

Warto także proponować dziecku zabawy w dentystę, pokazać na fotografiach, jak wygląda gabinet dentystyczny i co się w nim znajduje, opowiedzieć, na czym będzie polegała wizyta.

Oto lista przedmiotów, które znajdują się w gabinecie dentystycznym:

  • fotel dentystyczny, który jeździ w górę i w dół,
  • lampa, która oświetla ząbki (w domu można poświecić latarką w ząbki),
  • lusterko dentystyczne (w domu można poćwiczyć, wkładając malutką łyżeczkę do buźki lub lusterko dostępne w dziecięcych zestawach do zabawy),
  • ślinociąg – trąbka słonia, odkurzacz, słomka, która wysysa wodę i ślinkę,
  • spray powietrzny, dmuchawka do osuszania ząbków (można podmuchać dziecku we włoski, w policzek),
  • turbinka i mikrosilnik — czyli prysznic do usuwania bakterii (w domu można poćwiczyć, używając szczoteczki elektrycznej lub sonicznej),
  • warto poćwiczyć szerokie otwieranie ust — można ogłosić konkurs dla całej rodziny, któremu z domowników uda się trzymać szeroko otwartą buzię przez 10 sekund (trenowanie otwartych ust warto ćwiczyć stopniowo, rozpoczynając od 3 sekund i stopniowo zwiększać skalę aż do 10 sekund).

Dobrym pomysłem może być również zabranie dziecka na wizytę adaptacyjną, podczas której maluch będzie mógł poznać stomatologa, jego gabinet i sprzęt dentystyczny. W ten sposób będzie mógł nawiązać pozytywną relację ze specjalistą oraz oswoić się z otoczeniem gabinetu. Bezpośrednio przed samą wizytą z kolei należy zadbać o to, by dziecko było wypoczęte i najedzone.

O czym powinien pamiętać każdy rodzic?

We właściwym przygotowaniu dziecka do pierwszej wizyty u stomatologa najważniejsze jest to, aby nie straszyć pociechy dentystą. Wręcz przeciwnie – warto przedstawić wizyty jako coś pozytywnego i niezbędnego dla zdrowia. Nie należy przy tym posługiwać się zwrotami typu „nic nie będzie bolało”, „pani dentystka nic ci nie zrobi” czy też „jak nie umyjesz ząbków, to pojedziemy do dentysty”. Kluczowe jest to, by nie nastawiać dziecka negatywnie, ani nie przekłamywać rzeczywistości – w końcu nie każda wizyta może być bezbolesna.

Dobrze zatem opowiedzieć dziecku, czego może się spodziewać, używając zdań nacechowanych pozytywnie. Można mówić np. „pani doktor poświeci światełkiem w ząbki”, „dentysta połaskocze ząbki” czy też „dentysta pomaluje ząbki”. Oprócz tego warto powstrzymywać się od mówienia w towarzystwie dzieci o negatywnych doświadczeniach z dentystą.

Wróć do bloga

Zadzwoń do nas Umów wizytę

©2023 Hościłowicz Stomatologia

Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO

×