Kiedy należy usunąć zęby mądrości?

zatrzymana ósemka

Usuwanie zębów mądrości jest często spotykaną procedurą stomatologiczną, która budzi wiele pytań i wątpliwości u pacjentów. Istnieje wiele czynników, które wpływają na decyzję o wyrwaniu lub pozostawieniu ósemek. Wybór zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia jamy ustnej, rozwój zębów mądrości, a także ewentualne problemy z nimi związane.

Kiedy konieczne jest usunięcie ósemek?

Zęby mądrości to ostatnie zęby w naszej jamie ustnej, które zazwyczaj wyrastają między 17. a 25. rokiem życia. Często zdarza się, że rosną pod kątem, w kierunku innych zębów lub w inny sposób, co może prowadzić do różnych problemów. Nie zawsze trzeba usuwać zęby mądrości. Istnieją sytuacje, w których mogą one rosnąć prawidłowo i nie powodować żadnych problemów. Jednak występuje kilka kryteriów i sygnałów, które sugerują konieczność ich wyrwania.

Częstym powodem, dla którego zęby mądrości wymagają ekstrakcji, jest ból. Może to mieć miejsce gdy ząb mądrości rośnie niewłaściwie lub jest zbyt blisko innych zębów. Pacjenci często zgłaszają bóle w okolicach trzonowca, problemy z otwieraniem ust czy ból przy żuciu. Wystąpienie stanów zapalnych wokół ósemek, jest kolejnym sygnałem, że konieczne będzie usuwanie zębów pod narkozą. Od lat wykonujemy ten zabieg w naszym gabinecie w Białymstoku. Zapraszamy!

Pozostałe przesłanki do usunięcia zębów mądrości

Zęby mądrości, rosnąc w niewłaściwy sposób, mogą wywierać nacisk na inne zęby, co prowadzi do ich przesunięcia, skrzywienia lub uszkodzenia. To może wpłynąć na ogólną równowagę zgryzu. Często trudno jest utrzymać higienę jamy ustnej w okolicach ósemek, ponieważ są one trudno dostępne. To może prowadzić do kumulacji resztek jedzenia, co z kolei sprzyja rozwijaniu się próchnicy i stanów zapalnych. W rzadszych przypadkach zęby mądrości mogą prowadzić do rozwoju cyst i guzów w okolicach jamy ustnej. To jest poważne zagrożenie dla zdrowia pacjenta i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Decyzja o usunięciu zębów mądrości zawsze jest indywidualna i zależy od oceny lekarza stomatologa.

Wróć do bloga

Zadzwoń do nas Umów wizytę

©2023 Hościłowicz Stomatologia

Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO

×